Prvý FinTech Hub na Slovensku prinesie inovácie v digitálnych technológiách a pomôže firmám zefektívniť stratégiu go-to market

FinTechHub
  • 4. januára 2021

Na Slovensku vzniká vďaka Slovenskej FinTech asociácii a skupine popredných inovatívnych firiem na čele so spoločnosťou Mastercard a Vacuumlabs historicky prvá otvorená platforma FinTech Hub Slovensko. Jej cieľom bude urýchlenie zavádzania inovácii ako aj zvýšenie konkurencieschopnosti slovenského trhu. Od polovice decembra ponúkne možnosť mladým, inovatívnym firmám ako aj zavedeným FinTechom vstúpiť na slovenský trh, využiť nezávislé testovacie prostredie, pripraví nové aj zavedené spoločnosti na investovanie….

 

Táto špeciálna platforma vznikla v snahe podporovať inovatívne riešenia, posúvať spojenie financií a technológií na novú úroveň. Tvorcovia sa pritom inšpirovali úspešnými SandBoxami, aké fungujú a prosperujú v mnohých krajinách od Veľkej Británie po Singapur. „Chceli sme vybrať to najlepšie z podobne fungujúcich platforiem a spojiť to pod jednu strechu. Náš prístup tak staviame hlavne na otvorenosti a prístupnosti. Hlavným cieľom je podporiť inovácie a digitalizáciu technológií vo finančnom sektore na Slovensku i v priľahlých regiónoch (CEE) a priniesť firmám možnosť otestovať validitu svojich riešení v bezpečnom prostredí,hovorí Juraj Králik, výkonný riaditeľ novovzniknutého FinTech Hubu Slovakia a riaditeľ pre zahraničné vzťahy Slovenskej FinTech asociácie.

Program bude fungovať pre vybrané inovatívne firmy, ktoré prídu so silnými myšlienkami. Hlavným cieľom je pritom zefektívniť pre nich stratégiu go-to market, aby na trh mohli vstúpiť s produktom, ktorý bude mať hmatateľný prínos pre bežného používateľa. Oficiálne spustenie programu je plánované v polovici decembra 2020. Firmy, ktoré majú inovatívny nápad alebo službu, sa budú môcť zaregistrovať do FinTech Hubu na webe fintechhub.sk prostredníctvom klasického prihlasovacieho formulára. Relevantnosť prihlášky bude posúdená na základe stanovených podmienok inovatívnosti, škálovateľnosti a užitočnosti pre koncového používateľa. Po tom, čo prejde firma zrýchleným výberovým procesom, bude môcť využiť pomoc platformy rovno v troch smeroch – v technologickom, právnom a konzultačnom. Program nerozlišuje medzi tým, či je firma hlásiaca sa do FinTech Hubu veľkou a úspešnou alebo je naopak start-upom. Dôležitá je výnimočnosť produktu, konceptu alebo prototypu, s ktorým inovátori prídu a budú potrebovať pomoc pri overení úspešnosti a vhodnosti produktu. Očakáva sa však vyšší záujem práve zo strany start-upov. Ak funguje spoločnosť v regulovanom sektore, tak ešte pred vstupom na trh bude musieť prejsť licenčným procesom u regulátora. Ten oficiálne zaručí garanciu kvality služieb a produktov.

Akonáhle prejde FinTech spoločnosť testovacím prostredím FinTech Hubu, dokážeme garantovať splnenie nielen technických, ale aj administratívnych povinností v rámci prípadnej žiadosti o potrebnú licenciu od Národnej banky Slovenska . Taktiež to je jeden z dôvodov, prečo je FinTech Hub stavaný ako neutrálna platforma so spoločnými záujmami všetkých účastníkov trhu. Prispieva ku samotnej kvalite inovácií na trhu,“ vysvetľuje Juraj Králik z  projektu FinTech Hub Slovakia.

Cieľom je presadiť sa aj na zahraničnom trhu

Zakladateľským triom FinTech Hubu na Slovensku je Slovenská FinTech asociácia, Mastercard a Vacuumlabs. Všetci zakladatelia majú globálny presah a dlhodobo sa angažujú v oblasti nových technológií a FinTechu. Ich dlhoročné skúsenosti budú nápomocné pri naplnení ambície dostať slovenských inovátorov do zahraničia a naopak.

Podľa podpredsedu predstavenstva FinTech asociácie Petra PapanaZaložením FinTech Hubu napĺňa Slovenská FinTech asociácia svoj hlavný cieľ, teda vytvoriť platformu pre efektívnu komunikáciu medzi subjektami podnikajúcimi v oblasti FinTech technológií na jednej strane, regulátormi, užívateľmi a verejnosťou na strane druhej“. Veríme, že sa nám podarí podstatne skvalitniť prípravu FinTech subjektov k žiadostiam o pridelenie licencií a tak významne skrátiť aj celkový čas, ktorý potrebuje Národná banka Slovenska na ich posúdenie“

„Našou hlavnou snahou je podpora rozvoja inovácií na Slovensku a v ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Veríme, že je možné to dosiahnuť práve prostredníctvom spolupráce s fintech hráčmi, ktorí na trh prinesú nové riešenia. K tomuto rozvoju s radosťou prispejeme a podporíme záujemcov nielen expertízou tímu Mastercard, ale taktiež našimi technológiami tak, aby sme celý proces urýchlili. Hovorím nielen o technológiách z tradičného kartového sveta, ale hlavne mimo neho, ako je napríklad otvorené bankovníctvo, peer-to-peer platby, riešenie využívajúce big data alebo umelú inteligenciu, používateľsky príjemné spôsoby overenia identity, nástroje pre lepšie zabezpečenie a mnohé ďalšie,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko a Českú republiku a partner FinTech Hubu Slovakia Michal Čarný.

Ak nové firmy prídu so zaujímavým riešením, mohli by sa zapojiť aj do fintechového ekosystému Mastercard. „Týmto systémom prešlo už množstvo globálne úspešných fintechov, pričom niektoré sa dokonca postupne stali aj súčasťou celej skupiny a to buď priamo, alebo prostredníctvom niektorých z našich celosvetových programov pre fintechy, napríklad Mastercard StartPath, Mastercard Fintech Express Partners a iných,“ dodáva Jan Purkrábek, vedúci FinTech & Open banking pre Mastercard Slovensko a Českú republiku.

 „Slovenský trh je plný talentov a skvelých nápadov, ktoré občas potrebujú iba malú pomoc na to, aby dosiahli celosvetový úspech. Aj keď väčšinu portfólia klientov Vacuumlabs tvoria zahraničné projekty, vždy sme sa sústredili na rozvoj a podporu inovácií na Slovensku. Preto radi a pravidelne odovzdávame svoje skúsenosti rôznymi formami slovenským projektom. Tešíme sa, že v rámci FinTech Hub Slovakia budeme poskytovať naše vývojárske aj právne skúsenosti získané na globálnom poli vývoja fintech produktov, ktoré hýbu scénou,“ popisuje Matej Ftáčnik, CXO Vacuumlabs.

 Partnermi projektu sa môžu stať aj banky, ktoré by napríklad ponúknutím svojho technologického rozhrania získali inovácie do svojho okruhu. To by im pomohlo nájsť vhodné spojenie či inšpiráciu vo fintechovom svete a taktiež uplatniť niektoré zaujímavé API služby v rámci trendu otvárania bankových API.

„Vďaka tomu by sa banka mohla stať bránou k validácii inovácií nielen novovznikajúcich start-upov, ale aj bankových inovácií. Slovenský trh má v tomto smere rozhodne potenciál prekvapiť a prilákať fintechy z okolitých krajín,“ uzatvára Matej Ftáčnik, CXO Vacuumlabs.

 

O spoločnosti Mastercard

Mastercard je technologická spoločnosť s celosvetovou pôsobnosťou v oblasti sprostredkovania platieb. Zaisťovaním bezpečných, jednoduchých, chytrých a ľahko dostupných platobných transakcií Mastercard podporuje a prepája inkluzívnu digitálnu ekonomiku prospešnú všetkým, kdekoľvek na svete. Inovácie a riešenia využívajúce zabezpečené dáta a siete, partnerstvá a energie spoločnosti Mastercard pomáhajú jednotlivcom, finančným inštitúciám, vládam i firmám napĺňať bez zvyšku ich potenciál. Firemná kultúra spoločnosti a všetko, čo Mastercard robí vo vnútri a navonok, sa riadi firemným kvocientom slušnosti. So spoločnosťou Mastercard je možné sa spojiť vo viac ako 210 krajinách a oblastiach. Mastercard vytvára udržateľný svet, v ktorom sa všetkým ponúkajú možnosti na nezaplatenie.

 

O spoločnosti Vacuumlabs

Vacuumlabs je slovenská programátorská firma, ktorá pre svojich klientov v oblasti digitálneho bankovníctva a finančných služieb poskytuje komplexné poradenstvo, vývoj a dizajn webových a mobilných aplikácií. Od roku 2012 sa spoločnosť z Bratislavy rozrástla do viac ako 200 talentov z rôznych krajín. Jej portfólio tvoria zákazníci na trase San Francisco – Tokio. Jedným z kľúčových klientov firmy je český predajca leteniek Kiwi alebo globálna banka Standard Chartered.