Číňania platia QR kódom aj za požičanie bicykla

  • 27. novembra 2018
Platby prostredníctvom takzvaného QR kódu sú jednoduché, preto sa veľmi rýchlo uplatnili na trhu a konkurujú štandardným kartovým platbám, tvrdí Ivan Kubaš, spoluzakladateľ a šéf firmy K-PAY.

Na Slovensku už desať rokov môžeme platiť kartou aj bezkontaktne. Zvykli si na to ľudia?

Pre Slovákov je už dennou rutinou používať kartu priložením na terminál, bezkontaktne. Navyše si pomaly zvykajú aj na platenie mobilom.

QR kód dáva obchodníkom obrovské možnosti na vytváranie vernostných programov

Prejdú ľudia v blízkej budúcnosti na platby mobilom masovo?

Túto platbu uprednostňujú najmä kartové schémy, ktorým to šetrí náklady a dáva nové príležitosti. Dnes potrebujú na výrobu karty plast, vygenerovať PIN, vytlačiť propagačné materiály a predovšetkým predať svoj produkt. Pri mobilnom telefóne veľa z týchto nákladov odpadá. Takéto platby sú bezpečné a to najviac ľudí zaujíma.

Platby mobilom síce propagujú najmä firmy ako Visa či MasterCard, ale už sa do tohto odvetvia tlačia aj veľké technologické giganty ako Google či Apple. Nebudú si konkurovať?

Áno, ale aj Google je dnes len poskytovateľom určitých služieb pre kartové schémy. V prípade Googlu sa do elektronickej peňaženky vkladajú platobné karty týchto kartových schém. Je tam synergia, ktorá je pre obe strany do budúcnosti veľmi dôležitá. Apple má vlastné riešenie elektronickej peňaženky, ale opäť je za tým platobná karta.

Nevýhoda mobilných platieb je v tom, že k nim potrebujete internet a mobilný signál. V horách asi mobilom nezaplatíte. Alebo sa to dá offline?

Aj pri platbách kartou potrebujete POS terminál a ten musí byť pripojený cez SIM kartu (GPRS pripojenie). Ak nemáte signál, tak platba neprebehne. Aj offline platby musia byť po čase pripojené na internet, aby prebehli. V lyžiarskych strediskách dnes máte takmer všade signál na platby. Keď obdivujete kamzíky niekde vysoko v horách, tak POS terminál asi nepotrebujete.

Ale nie každá horská chata má bezkontaktný POS terminál na platby kartou či mobilom.

Kartové schémy tvrdia, že pokrytie bezkontaktnými POS terminálmi na Slovensku sa blíži k sto percentám, takže by ste ich mali nájsť takmer všade. Je to štandard, podporujú ho aj banky a bude sa len rozširovať.

Nedávno ste boli v Číne. Platia Číňania za tovary kartou či mobilom? Vraj to robia aj cez sociálne četovacie služby ako WeChat.

V Číne som bol už druhýkrát za dva roky. V rámci mobilných platieb tam za tie dva roky nastal obrovský posun. V Číne fungujú najmä dve konkurenčné platobné schémy – AliPay a WeChat. Za AliPay stojí veľký online predajca Alibaba. WeChat je akoby čínsky Facebook, kde ľudia s obľubou komunikujú, a svoj biznis posunul aj do platobného biznisu. Obe spoločnosti sa rozhodli samostatne spustiť QR platby. Tieto platby sú jednoduché, rýchle, bezpečné a vďaka tomu sa veľmi rýchlo uchytili na trhu a úspešne konkurujú štandardným kartovým platbám.

V čom sú platby QR kódom jednoduchšie ako platby kartou či mobilom?

Po prvé majú obrovskú podporu u obchodníkov. Veľmi radi ich akceptujú, pretože nepotrebujú drahé zariadenia, aby platbu realizovali. Po druhé QR kód v kombinácii s klasickým čiarovým kódom dáva obchodníkom obrovské možnosti na vytváranie vernostných programov a ďalších benefitov. Je to technológia, ktorá sa podľa mňa v blízkej budúcnosti objaví aj v Európe a bude podporovaná nielen bankami, ale najmä obchodníkmi.

Spomínali ste, že je to lacnejšia platba ako platba kartou cez POS terminály. Prečo?

QR kódové platby sú uzavretý platobný systém, ktorý platí len v Číne. Preto sú tam poplatky pre obchodníkov výrazne nižšie ako pri medzinárodných kartových firmách. Obchodník si jednoducho stiahne mobilnú aplikáciu a je schopný realizovať a prijímať platby. Nemusí mať drahý POS terminál, stačí mu na pult vylepiť nálepku so svojím jedinečným QR kódom. Ten si môže zákazník naskenovať mobilom a hneď zaplatiť.

Platia Číňania cez QR kód len malé platby alebo aj väčšie? Kde všade sa používajú?

Tieto platby sú ideálne najmä pre malých obchodníkov, ktorí majú kaviarne či bary, kde sú nízke objemy transakcií, a nechcú používať hotovosť. V Číne to funguje aj pri službách spoločného využívania, napríklad pri požičiavaní bicyklov. Zosnímate si QR kód na stojane, vezmete si bicykel a zaplatíte zaň mobilom. Videl som takéto platby aj na trhu s ovocím a zeleninou. Predavačka mala v stánku nálepku s QR kódom. Vám ako zákazníkovi stačilo QR kód naskenovať do svojho mobilu a zaplatiť trebárs dve eurá za strapec hrozna. Transakcia prebehne v reálnom čase a zrealizovanú platbu môžete hneď ukázať trhovníkovi na svojom mobile. Platby sú veľmi rýchle a môžu byť online i offline. Možností je viac. Najviac ma zaujalo, že aj pouliční hudobníci mali dve možnosti platby – v hotovosti do klobúka alebo cez QR kód, ktorý mali vytlačený na kuse papiera.

Čiže obchodník nepotrebuje POS terminál ani registračnú pokladnicu?

Nie, i keď neviem, či v Číne vôbec majú povinné registračné pokladnice ako u nás. Ja som ich na trhu nevidel. POS terminály tam majú, ale obchodníci preferujú QR platby, lebo sú pre nich výrazne lacnejšie.

Aká je pri tejto platbe bezpečnosť?

Minimálne taká ako pri platobných kartách, ak nie lepšia. Nepoznám však presne čínske bezpečnostné štandardy. Bezpečné je aj to, že v samotnom QR kóde sa nenachádzajú informácie o samotnej platbe, ale len o obchodníkovi a používateľovi – pre identifikáciu v systéme.

Znamená to, že riziko zneužitia či nasnímania QR kódu niekým cudzím je malé?

Myslím si, že to nehrozí, pretože každá transakcia musí byť potvrdená PIN kódom alebo odtlačkom prsta, podľa toho, ako máte nastavenú bezpečnosť v mobile. Samotný QR kód neobsahuje informácie o transakcii, to sa väčšinou deje online.

Prečo sa pri platbách nepresadil klasický čiarový kód, ale QR kód?

Čiarový kód 1D obsahuje len numerické znaky a QR kód ich má alfanumerické. Klasický čiarový kód sa skôr používa na identifikáciu rôznych zľavových kariet či benefitov. V Číne však fungujú oba kódy naraz.

Na Slovensku sa už dá platiť skenovaním QR kódu napríklad na čerpacích staniciach Shell. Je to prvá lastovička, po ktorej budú nasledovať ďalšie?

Nie je to prvá lastovička, už som si všimol, že cez QR kód sa dá platiť aj za parkovanie. Možností použitia je veľa. O mnohých ešte ani nevieme. Viem si predstaviť, že bude aj na bilbordoch, kde si budete môcť objednať a zaplatiť prostredníctvom neho za rôzne služby. Využitie QR kódu vidím skôr pri drobných platbách, i keď nevylučujem aj veľké platby. Kupovať cez to môžete všeličo – od rezancov až po nábytok.

Kedy prídu tieto platby cez QR kódy z Číny aj na Slovensko?

Pred dvoma rokmi ohlásila spoločnosť AliPay vstup na český a slovenský trh. Neviem, ako sa to vyvinulo ďalej. Pevne verím, že niekoľko slovenských firiem sa toho chytí a využije to. Cez tieto aplikácie si môžete dokonca objednať taxík či investovať. Aplikácia dokáže urobiť osobný rating, podľa ktorého vám obchodník môže poskytnúť úver.

Prečo do týchto platieb zatiaľ nejdú banky?

Banky preferujú overené platby cez kartové schémy, lebo už na ne majú nastavené systémy. Ak by chceli prejsť na QR kódy, museli by systémy budovať „na zelenej lúke“ a to je drahé. Tiež by museli presvedčiť obchodníkov na používanie tejto novinky. Navyše banky „žijú“ predovšetkým z transakčných poplatkov za jednotlivé platby. Keby obchodníkom ponúkli niečo lacnejšie, asi by sa im to neoplatilo.

Čo je QR kód

Ide o dvojrozmerný čiarový kód. Skratka QR pochádza z anglického označenia Quick Response (rýchla reakcia), keďže kód je navrhnutý vzhľadom na rýchle dekódovanie.

Tvorí ho špeciálne usporiadanie malých (väčšinou) čiernych a bielych štvorčekov. Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší pri štvrtom rohu kódu slúžia na informáciu pre QR čítačku, v ostatných, na prvý pohľad chaoticky usporiadaných štvorčekoch je zakódovaná informácia.

Princíp použitia spočíva v tom, že QR kód sa zosníma kamerou alebo fotoaparátom, napríklad v smartfóne, a softvér dekóduje textovú informáciu obsiahnutú v kóde.

Prameň: SoS.Sk

Text – Jozef Ryník Foto – SME – Jozef Jakubčo